Udzielając pomocy prawnej występuję w imieniu moich klientów w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku. Bardzo często bowiem spadkobiercy nie wyrażają zgody co do sposobu dziedziczenia po spadkodawcy. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie do Sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku jest konieczny aby formalnie potwierdzić prawa do spadku. W prawie cywilnym istnieje bowiem domniemanie, iż spadkobiercą jest osoba, która uzyskała postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, bądź poświadczenie dziedziczenia (w sytuacjach bezspornych u notariusza).
Wniosek powinien spełniać wszelkie wymogi formalne określone w kodeksie postępowania cywilnego (dane osobowe wnioskodawcy oraz osób, które mogą być potencjalnymi spadkobiercami, dane zmarłego, wskazanie majątku, podstawa prawa, wskazanie dowodów na poparcie twierdzeń). Istotne jest także wskazanie co do sposobu nabycia spadku, które może nastąpić na mocy testamentu pozostawionego przez spadkodawcę lub z ustawy. Co istotne stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), chyba że wszyscy spadkodawcy złożą wcześniej oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.
Należy podkreślić, iż Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. To moment, w którym spadkobiercy nabywają prawo do spadku, chociaż formalnie musi to zostać potwierdzone w Sądzie. Wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Pismo to podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł (jeżeli sprawa dotyczy jednego spadkodawcy) oraz 5 zł tytułem wpisu do Rejestru Spadkowego. Następnie Sąd przeprowadza rozprawę, na której mogą być obecni wszyscy potencjalni spadkobiercy. Po zakończonym postępowaniu i ewentualnym przeprowadzeniu wszystkich zgłoszonych dowodów Sąd I instancji wydaje Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym określa, kto jest spadkobiercą i jakie części spadku przysługują poszczególnym osobom. Spadkobiercy mogą wtedy formalnie przejąć majątek, dokonać jego rejestracji i, jeśli to konieczne, uiścić podatek od spadków i darowizn.