Dozór elektroniczny (SDE) jest alternatywą dla odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Zgodnie z kodeksem karnym wykonawczym jest to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych, w praktyce możliwe jest odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w warunkach domowych. Dzięki temu rozwiązaniu skazany prawomocnym wyrokiem sądu ma możliwość odbycia orzeczonej kary w miejscu swojego pobytu. Dozór elektroniczny jest formą nadzoru kojarzoną z charakterystyczną opaską zapiętą na nodze (tzw. „bransoletka”). W rzeczywistości podczas odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego skazany nosi przez okres odbywania kary – specjalny nadajnik na ręce lub nodze, który jest sterowany drogą radiową, i który musi być podłączony do stacji monitorującej. W ten sposób przesyłane są dane lokalizacyjne osoby skazanej do jednostki nadrzędnej.
Należy podkreślić, iż dozór elektroniczny umożliwia skazanemu na karę pozbawienia wolności prowadzenie względnie normalnego życia prywatnego. Dlatego też ważne jest, aby skazany w odpowiednim czasie złożył wniosek o dozór elektroniczny, tj. w niedługim czasie po wydaniu wyroku skazującego lub wydania postanowienia o zamianie kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności. Podstawowym warunkiem dopuszczalności odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest skazanie na karę pozbawienia wolności, w tym na zastępcze kary pozbawienia wolności, o ile ich wysokość lub suma nie przekracza jednego roku i 6 miesięcy. Istotny jest więc wymiar kary określony w treści wyroku skazującego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu karnego wykonawczego Sąd może wyrazić zgodę na odbycie orzeczonej kary pozbawienia wolności w formie dozoru elektronicznego jeżeli skazany posiada określone miejsce stałego pobytu oraz zgodę pełnoletnich osób wspólnie z nim zamieszkujących. Ponadto kara może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego jedynie wówczas, gdy pozwalają na to warunki techniczne obejmujące w szczególności liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi.
Wniosek o dozór elektroniczny powinien zawierać właściwe uzasadnienie. Należy przedstawić przed Sądem argumentację, iż skazany nie jest osobą zdemoralizowaną. Zastosowanie dozoru elektronicznego jest dopuszczalne jeżeli względy bezpieczeństwa nie przemawiają za osadzeniem skazanego w zakładzie karnym. Należy także wykazać, że żadne inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym. W uzasadnieniu wniosku o dozór elektroniczny należy przedstawić wszelkie okoliczności wskazujące na to, że wykonywanie kary w tym systemie będzie wystarczające dla osiągnięcia celów kary, a względy bezpieczeństwa bądź stopień demoralizacji skazanego nie przemawiają za jego osadzeniem w zakładzie karnym. Udzielając pomocy prawnej klientom przygotowuję wniosek o dozór elektroniczny, który spełnia wszelkie wymogi formalne oraz zawiera niezbędne uzasadnienie w celu przekonania Sądu o dopuszczalności zastosowania tej instytucji.