PRAWO KARNE
PRAWO KARNE
W zakresie tej specjalizacji występuję jako obrońca w postępowaniu karnym zarówno na etapie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez organy ścigania (policja, prokuratura), jak również na etapie postępowania sądowego przed Sądami I i II instancji. Pomoc prawna świadczona jest wobec zatrzymanych, tymczasowo aresztowanych, a także wobec podejrzanych i oskarżonych, wobec których nie zastosowano izolacyjnych środków zapobiegawczych. Reprezentuję także osoby skazane za przestępstwa w ramach przysługujących im środków prawnych, a także pokrzywdzonych przestępstwem m.in. w charakterze oskarżyciela posiłkowego w celu dochodzenia naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem. W zakres czynności w ramach pomocy prawnej wchodzi m.in. udział w czynnościach procesowych (np. przesłuchanie, przeprowadzenie dowodów), oraz sporządzanie pism procesowych (m.in. zażalenie, apelacja, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, prywatny akt oskarżenia, subsydiarny akt oskarżenia).
Zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie – postępowanie przygotowawcze
Bardzo często zdarza się, że czynności prowadzone podczas pierwszych godzin od zatrzymania mają kluczowe znaczenie dla dalszych losów postępowania karnego, a udział Adwokata umożliwia kontrolę legalności działań podejmowanych przeciwko zatrzymanemu. W związku z tym już na tym etapie bardzo ważna jest profesjonalna pomoc prawna polegająca m.in. na kontakcie z osobą zatrzymaną, uczestnictwie w pierwszym przesłuchaniu prowadzonym przez prokuraturę lub policję, a także dalsze czynności obrończe w przypadku skierowania przez prokuratora wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Działając jako obrońca biorę udział we wskazanych czynnościach procesowych prowadzonych w postępowaniu przygotowawczym.
Obrona na etapie postępowania przed Sądem
Po wniesieniu aktu oskarżenia do Sądu przez prokuratora reprezentuję oskarżonego ustalając właściwą strategię procesową oraz linię obrony. Adwokat na tym etapie postępowania dba o zachowanie wszelkich praw oskarżonego i działa w jego interesie. W ramach obsługi prawnej przygotowuję wszelkie pisma procesowe do Sądu zarówno na etapie I instancji, jak i w postępowaniu odwoławczym. Zakres usług obejmuje także doradztwo prawne w sprawach bezpośrednio związanych z odpowiedzialnością karną.
Apelacja w sprawie karnej
Udzielając pomocy prawnej sporządzam w imieniu moich klientów apelacje od niekorzystnych rozstrzygnięć Sądów I instancji. Co ważne, wniesienie apelacji jest możliwe tylko w sytuacji sporządzenia w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia Wyroku wydanego w sprawie wraz ze wskazaniem w jakim zakresie żądamy uzasadnienia Wyroku (najczęściej będzie to żądanie uzasadnienia wyroku w całości). Następnie Sąd sporządza pisemne uzasadnienie i doręcza je oskarżonemu bądź ustanowionemu obrońcy oskarżonego bądź pełnomocnikowi strony, co otwiera z kolei 14 dniowy termin na wniesienie apelacji.
Apelacja powinna spełniać wymogi formalne określone w kodeksie postępowania karnego, a także wskazany zakres zaskarżenia i zarzuty z nim korespondujące takie jak: obraza przepisów prawa materialnego, obraza przepisów postępowania jeżeli mogła mieć wpływ na treść orzeczenia, błąd w ustaleniach faktycznych przyjęty za podstawę orzeczenia lub rażąca niewspółmierność katy, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego. Dodatkowo Sąd bierze pod uwagę tzw. Bezwzględne przyczyny odwoławcze niezależnie od tego czy zostaną wskazane w apelacji. Wykazanie błędów orzeczenia ułatwia pomoc profesjonalnego prawnika, ponieważ nie wszystkie uchybienia Sąd bierze pod uwagę z urzędu. Ostatnim elementem apelacji jest wniosek, czyli żądanie strony niezadowolonej z rozstrzygnięcia. Może to być wniosek o zmianę wyroku, o uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania lub uchylenie i umorzenie postępowania.
Postępowanie wykonawcze
W zakresie prawa karnego wykonawczego reprezentuję Klientów przed Sądami penitencjarnymi w sprawach dot. m.in. przerwy lub odroczenia wykonania kary, a także przedterminowego zwolnienia z odbywania reszty kary. W ramach pomocy prawnej sporządzam m.in. wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, wniosek o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia, wniosek o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności, wniosek o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (SDE).
Reprezentacja pokrzywdzonych przestępstwem
Reprezentuję osoby pokrzywdzone przestępstwem, tj. każdy podmiot (zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, instytucje państwowe, samorządowe lub społeczne) którego dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Stwierdzenie tego kto jest pokrzywdzonym możliwe jest na podstawie opisu czynu i jego kwalifikacji prawnej. Na każdym etapie postepowania dbam o interes prawny pokrzywdzonego biorąc udział w czynnościach procesowych oraz sporządzając pisma do organów wymiaru sprawiedliwości. Przygotowuję m.in. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, prywatny akt oskarżenia, subsydiarny akt oskarżenia, a także apelacje i zażalenia. Reprezentuję pokrzywdzonych przed Sądem na rozprawie, a także w postępowaniu wykonawczym sporządzając np. wniosek o wykonanie kary, wniosek o odwołanie warunkowego przedterminowego zwolnienia, a także w postępowaniu o egzekucję zasądzonych należności.
Sprawy wykroczeniowe
W ramach świadczonej pomocy prawnej udzielam porad prawnych oraz reprezentuję Klientów także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, tj. czyny określone w ustawie Kodeks Wykroczeń (m.in. wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, wykroczenia przeciwko osobie). Reprezentuję zarówno osoby pokrzywdzone, jak i obwinione o popełnienie wykroczenia.
Prywatny akt oskarżenia
W ramach udzielanej pomocy prawnej reprezentuję klientów w sprawach z oskarżenia prywatnego. Reprezentując oskarżycieli, sporządzam i wnoszę do właściwego miejscowo Sądu prywatny akt oskarżenia po uzgodnieniu wszelkich istotnych kwestii z klientem, albowiem jego przygotowanie wymaga konkretnych informacji oraz danych (m.in. oznaczenie osoby oskarżonego, opis zarzucanego mu czynu oraz wskazanie dowodów na jego popełnienie) opisujących to, co się wydarzyło i co będzie przedmiotem rozpoznania sprawy przez Sąd.
Należy zwrócić uwagę, iż jedynie kilka przestępstw wymienionych w kodeksie karnym może być ściganych z oskarżenia prywatnoskargowego. Jest to przestępstwo nieumyślnego spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu (art. 157 § 1 Kodeksu Karnego), przestępstwo spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 157 § 2 Kodeksu Karnego), przestępstwo zniesławienia (art. 212 Kodeksu Karnego), przestępstwo zniewagi (art. 216 Kodeksu Karnego) oraz przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej (art. 217 Kodeksu Karnego).
Co do wymienionych przestępstw organy ścigania (policja, prokuratura) co do zasady nie prowadzą postępowania przygotowawczego. W związku z tym to pokrzywdzony powinien we własnym interesie wszcząć postępowanie w sprawie i wnieść prywatny akt oskarżenia, aby doprowadzić do ukarania sprawcy.